П`ятниця, 29.03.2024, 15:21
Піддністряни - село біля Дністра
Головна Форум Мій профіль Вихід
Ви увійшли як Гость · Група "Гості"Вітаю Вас, Гость · RSS
Меню сайту
ФУТБОЛ
Наступний матч
"ПЕРШІСТЬ ХОДОРІВЩИНИ"
І - Ліга
4-тур
1.06.2014 15:00
стадіон "Оболонь" с.Піддністряни

ФК"Дзвін"
Піддністряни
vs
"Ватра"
Вовчатичі


До матчу залишилось:
Попередній матч
"ПЕРШІСТЬ ХОДОРІВЩИНИ"

І - Ліга
3-тур
25.05.2014 14:00
стадіон Старі Стрілища

"Промінь"
с.Старі Стрілища


1 - 1

"ФК Дзвін"
с.Піддністрянии

Ми в інтернеті
Ціни на бензин
Друзі сайту
Переводчик онлайн Сайт села Березина

Турка-перлина Карпат klondike45.narod.ru - Школа Web-дизайна
Інформаційний сайт селища Гніздичів
Все самые свежые журнали качайте в нас бесплатно
 ЖиВи нА поВну!!!
Найбільша база програм
Фільми онлайн дивитися, програми, ігри, скачати безплатно сайт Квітневого
Сундук Пирата
Урок>

src= Народний часопис жидачівщини НОВИЙ ЧАС! border="0"

 Каталог статей
Головна » Статті » Статті нашого села

ПІДДНІСТРЯНСЬКИЙ СІЛЬСЬКИЙ ПАРК – ПАМЯТКА САДОВО – ПАРКОВОЇ КУЛЬТУРИ ХІХ СТОЛІТТЯ
ПІДДНІСТРЯНСЬКИЙ СІЛЬСЬКИЙ ПАРК – ПАМЯТКА САДОВО – ПАРКОВОЇ КУЛЬТУРИ ХІХ СТОЛІТТЯ PDF Друк e-mail


Львівщина - край різноманітних природних багатств, мальовничих краєвидів, великих рівнинних територій, Карпатських гір, повноводних рік. Могутні гірські вершини, квітучі поляни, старовинні парки, дрімучі вічно зелені ліси, казкові скелі й загадкові печери, неповторні своєю красою гірські озера, численні мінеральні джерела, багаті історичні пам'ятки з сивої давнини, героїчного минулого і сучасного, величні новобудови і рідкісні палаци та замки, неозорі лани, сади Поділля та Прикарпаття, широке поле для творчих пошуків і захоплюючих мандрівок.

Існування на Львівщині великої кількості садів та парків, котрі справедливо вважалися гордістю нашого краю, а сьогодні знаходяться в найкращому випадку в незадовільному стані, здебільшого в стані руйнації, спричиняє звернення до питання їх збереження та відновлення.

Про високу оцінку цих об'єктів в минулому свідчать не тільки відгуки в краєзнавчій літературі чи листи очевидців-мандрівників, але й іконографічний матеріал (літографії, гравюри, фотографії), своєрідність та неповторність цих парків обумовлювалась багатьма факторами. Клімат, сприятливий для зростання багатої місцевої рослинності та різноманітних екзотичних видів, виразний мальовничий рельєф, наявність різноманітних водних джерел —усі ці природні умови немовби були призначенні для паркобудування.

Стародавні парки є невід'ємною частиною культурної спадщини України. Вони є не лише зразками садово-паркового мистецтва, але й мають науково-пізнавальне та культурно-історичне значення.

У кожному місті чи селі є своє знаменне місце, яке формує обличчя села, надає тільки йому своєрідний (унікальний) вигляд. Це місце чи споруда має свою біографію або легенду, яка передається з покоління в покоління, і яку не без гордощів розповідають приїжджому як необхідний атрибут історії села.

Гордістю с. Піддністряни є старовинний парк, заснований шляхтичем К. Язвінським у 1830 -1840 роках. Польський шляхтич Язвінський обрав красиве місце над Дністром під будову свого розкішного палацу, навколо якого і закладено парк з дерев місцевого походження: тополя, акація біла, каштан звичайний, плакуча верба та береза, ясен звичайний, липа дрібнолиста , граб звичайний, верба ламка, клен гостролистий...

Син старого Язвінського Ян обвів палац в парку ровом, наповненим водою. Мальовничість природних умов близькість річки Дністер, внизу невеличке озеро, неподалік фруктовий сад, пасовище впритул до лугу та лісу - привернули увагу молодого Язвінського і він вирішив наповнити закладений батьком парк новими південними та іншими європейськими екземплярами дерев. Посадку дерев проводив певними групами : 4-6 дубів, 4-6 кленів, 4 модрини, 4 берези, пахучі липи, старовинні осики. Ще дотепер в парку ростуть екзотичні дерева, що є гордістю Піддністрянського парку - платан та катальпа. Розповідають, що платан граф привіз із якихось заморських країн.

Теплолюбиве дерево довго не хотіло прийматися. Та знайшовся садівник, що виплекав його. Ніхто уже не пам'ятає імені садівника, але говорять про нього з пошаною, як про людину, що зуміла пристосувати його до наших кліматичних умов.

Від річки Дністер палацові стіни були майже повністю скляними, а вниз до озера вели сходи. Стіни були викладені з білого алебастру і прикрашені різьбою. Кімнати всередині були розмальовані квітковими композиціями та пейзажами. На території парку були доріжки, посипані піском, обсаджені квітами. Біля доріжок розміщувалися лавки для відпочинку. Парк був огороджений металевою сіткою висотою в 2 метри , по якій вилися троянди. В’їзд на панську садибу закривався залізними воротами, на яких був зображений герб Язвінських "Любич" , що являв собою зображення кінської підкови на щиті, прикрашеному трьома страусовими перами. Один маленький хрестик був над, а другий - розміщений всередині підкови. Щит був червоного кольору, а зображення на ньому - срібного.

В парк нікому не можна було заходити, крім панської родини та членів служби. При дорозі в парк стояла статуя Богоматері па постаменті, перед котрою дружина пана в травні проводила молитви, так звані літанії, тобто маївки. Біля ікони зберігся камінь одного з будинків, де висічений 1857 рік і герб пана. Це засвідчує побудову з будинків саме в цьому році. Зараз статуя Богоматері є на сільському цвинтарі.

У 1910 році пан Язвінський отруївся, а його маєтки перейшли до княгині Любомирської, котра жила у Кракові.

З приходом радянської влади (1941 – 1945 рр.) палац був зруйнований. З окремих кімнат знято різьбу по дереві, яку привласнив генерал - губернатор Галичини. Останки палацу було зруйновано.

У 1950 році над селом пронісся ураган, котрий знищив частину дерев, але школярі зробили нові насадження.

Великих втрат для парку завдав ураган у 2000році. Він викорчив та поламав багато дерев. К

ожне дерево має свою історію. Сумну чи радісну. Парк став невід’ємною частиною села, живою ілюстрацією його історії.

Гармонія ландшафтів живої природи і об’єктів творчості ландшафтних архітекторів виражає собою єдність людини і природи, не тільки збагачує, приносить насолоду, а будить інтерес до пізнання, створюючи об’єкти ландшафтної архітектури, людині створює передумови власного існування. Відтворюючи основи свого буття, людина перетворює простір свого існування у свій світ, світ культури.

Сьогодні всі ми – кожен окремо і людство загалом – гостро відчули нерозривну єдність з природою. Постійно зростаюча нестача спілкування з природою в умовах нашого існування змусили згадати, що людина – це не тільки вінець природи, але й просто жива істота, яка підлягає законам природи і мусить жити у згоді з нею, а не всупереч їй.

Створені з великими труднощами, сформовані людиною в союзі з природою естетично досконалі сади і парки заслуговують ще більшої уваги, поваги до майстерності їх творців і збереження в нових умовах. Ці об’єкти також займають важливе місце в цілеспрямованому формуванні сприятливого для людини навколишнього середовища, що являє собою важливу державну проблему, тісно пов’язану з вивченням і раціональним використанням як природних ресурсів, еталонами яких служать заповідники, так і садово – паркового фонду, що є основою організації відпочинку, оздоровлення і культурно – естетичного виховання населення.

Сприймання саду чи парку потребує певних знань не тільки в галузі загальної історії, а й історії мистецтв, побуту, літератури ,поезії, розуміння природи і архітектури. Тому витвори садово – паркового мистецтва потребують не тільки дбайливого збереження, але й уважного вивчення.

Музей садово – паркового мистецтва і культури, а також постійна підтримка парку в здоровому стані – найкращий спосіб збереження пам’яті про красу і розкіш зразків садово – паркового мистецтва, яке дарує нам незабутнє естетичне враження.

Тепер парк села Піддністряни оголошений пам’яткою садово – паркового мистецтва, хоча сучасний стан парку не відповідає його значенню та статусу. Через відсутність коштів на підтримання належного рівня благоустрою, несвідоме ставлення населення (випас худоби, розпалювання багать тощо) та нерегульованості природного відновлення відбувається зміна ландшафтів, деградація всіх природних компонентів.

Важливим завданням є видалення дерев, які вже пережили свій оптимально декоративний вік, досягли критичної вікової межі і практично втратили своє естетичне значення. Слід звернути увагу на біологічну цінність старих та рідкісних дерев і для їх збереження періодично проводити лікувально – профілактичні заходи.

Потрібно також відновити первісний план парку. Цінним матеріалом для його створення є не лише збереженні до тепер дерева, але й їх рештки (пеньки, сухостої), а також свідчення очевидців та інші дані. В процесі відновлення парку важливо зберегти його історичний вигляд, закладені ідеї, стиль.

Останніми роками поряд з будівництвом нової школи на місці колишнього палацу проводилися роботи благоустрою території парку. Про те здійснюються вони епізодично і зводяться до розчищення окремих ділянок парку, видалення сухостою, скошування бурянів. Не приділяється увага відновленню первісного характеру насаджень парку, недостатньо проводяться лікувально – профілактичні заходи для збереження найцінніших із вцілілих дерев. Основний недолік цих робіт полягає у їх безсистемності, відсутності чіткого бачення та науково – обґрунтованого плану його досягнення.

Адреса:

с.Піддністряни, Жидачівський район, Львівська область, Україна.

Кізан Роман Любомирович

Піддністрянська середня школа

Науковий керівник: Хлопоніна Людмила Петрівна

Вчитель хімії та біології

Категорія: Статті нашого села | Додав: yony (21.05.2011)
Переглядів: 2197 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright MyCorp © 2024
Годинник
Форма входу
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Нове на форумі:
Пошук
ПОГОДА
Погода в Україні
Валюта
Информер - курс валют Украина
Календар
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Міні-чат
200
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Сьогодні тут були:
ХТО?

Будем вдячні за розміщення нашого лінку сайту села Піддністряни:




Всі права захищено, адміністрація сайту не несе відповідальність за дії користувачів та може не поділяти думки дописувачів.
Використання матеріалів з даного сайту, можливе, лише при умові розміщення гіперпосилання на ресурс://piddnistryany.at.ua