П`ятниця, 20.09.2024, 18:31
Піддністряни - село біля Дністра
Головна Форум Мій профіль Вихід
Ви увійшли як Гость · Група "Гості"Вітаю Вас, Гость · RSS
Меню сайту
ФУТБОЛ
Наступний матч
"ПЕРШІСТЬ ХОДОРІВЩИНИ"
І - Ліга
4-тур
1.06.2014 15:00
стадіон "Оболонь" с.Піддністряни

ФК"Дзвін"
Піддністряни
vs
"Ватра"
Вовчатичі


До матчу залишилось:
Попередній матч
"ПЕРШІСТЬ ХОДОРІВЩИНИ"

І - Ліга
3-тур
25.05.2014 14:00
стадіон Старі Стрілища

"Промінь"
с.Старі Стрілища


1 - 1

"ФК Дзвін"
с.Піддністрянии

Календар
«  Вересень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Ми в інтернеті
Ціни на бензин
Друзі сайту
Переводчик онлайн Сайт села Березина

Турка-перлина Карпат klondike45.narod.ru - Школа Web-дизайна
Інформаційний сайт селища Гніздичів
Все самые свежые журнали качайте в нас бесплатно
 ЖиВи нА поВну!!!
Найбільша база програм
Фільми онлайн дивитися, програми, ігри, скачати безплатно сайт Квітневого
Сундук Пирата
Урок>

src= Народний часопис жидачівщини НОВИЙ ЧАС! border="0"

 Парк
Піддністрянський  парк-минуле, сьогодення, майбутнє

  Минуле…

У кожному місті чи селі є своє знаменне місце, яке формує обличчя  села. Це місце чи споруда має свою біографію , легенду, яка передається з покоління в покоління, і яку не без гордощів розповідають приїжджому як необхідний атрибут історії села.

Такою гордістю с. Піддністряни Жидачівського району є старовинний парк, заснований, як свідчить один давній документ, шляхтичем  К.Язвінським у 1830-1840 роках.

Назва села (його раніше називали – Подністряни, Придністряни) говорить сама за себе – населений пункт розташований на березі ( лівому) р.Дністер, по дорозі з Нового Роздолу до Ходорова.

Польський шляхтич Язвінський обрав красиве місце над Дністром під будову свого розкішного палацу, навколо якого і закладено парк з дерев місцевого походження: тополя, акація біла, каштан звичайний, плакуча верба та береза, ясен звичайний, липа дрібнолиста, граб звичайний, верба ламка, клен гостролистий…

Син старого Язвінського Ян обвів палац в парку ровом, наповненим водою. Мальовничість природних умов, близькість до річки Дністер, внизу невеличке озеро, неподалік – фруктовий сад, пасовище впритул до лугу та лісу – привернули увагу молодого Язвінського, і він вирішив наповнити закладений батьком парк новими південними та іншими європейськими екземплярами дерев. Посадку дерев проводив певними групами: 4-6 дубів, 4-6 кленів, 4 модрини, 4 берези, плакучі берези, старовинні осики. Ще дотепер в парку ростуть екзотичні древа, що є гордістю Піддністрянського парку – платан та катальпа.

                                                                                                                     


Звідки ж взялися такі рідкісні дерева у Піддністрянах? У процесі дослідження ми дізналися , що платан граф привіз із якихось заморських країн, оскільки любив багато подорожувати зі своєю сім’єю. Теплолюбне дерево довго не хотіло прийматися. Та знайшовся садівник, що виплекав його.

Ніхто уже не пам’ятає імені садівника, але говорять про нього з пошаною, як про людину, що зуміла  пристосувати чудо-деревце до наших кліматичних умов.

На даний час платан – старе дерево. Ніби гнеться під тягарем років і пережитого, але гордо і величаво не перестає тішити нас своєю неповторністю.


Від річки Дністер палацові стіни були майже повністю скляними , а вниз до озера вели сходи. Стіни були викладенні з білого алебастру і прикрашені різьбою. Кімнати всередині були розмальовані квітковими композиціями та пейзажами. На території парку були доріжки, посипані піском, обсаджені квітами. Біля доріжок розміщувалися лавки для відпочинку. В наші дні про розташування цих доріжок можна тільки здогадуватися. Парк був обгороджений металевою сіткою висотою в 2 метри, по якій вилися троянди. В’їзд на панську садибу закривався залізними воротами, на яких був зображений герб Язвінських «Любич», що являв собою зображення кінської підкови на щиті, прикрашеному трьома страусовими перами. Один маленький хрестик був над, а другий – розміщений всередині підкови.Щит був червоного кольору, а зображення на ньому-срібного. В парк нікому не можна було заходити, крім польської родини та членів обслуги. При дорозі в парк стояла статуя Богоматері на постаменті,перед котрою дружина пана в травні проводила молитви, так звані літанії (маївки). До сьогодні  зберігся камінь одного з будинків, девисічений 1857 рік і герб пана. Це засвідчує побудову одного з будинків саме в цьому році. Зараз статуя Богоматері є на сільському цвинтарі.

У 1910 році пан Язвінський покінчив життя самогубством( отруївся), а його маєтки перейшли до княгині Любомирської,  котра жила у Кракові.За парком доглядала людина ,яка добре розумілася на веденні паркового господарства.

Невблаганний час та певні події знищили чудовий куточок.Так,з приходом радянської влади  (1941-1945р.р.) палац був зруйнований. З окремих кімнат знято різьбу по дереві, яку привласнив генерал – губернатор Галичини. Останки палацу зруйновано.

         У 1950 році над селом пронісся ураган, котрий знищив частину дерев, але школярі зробили нові насадження.

Великих втрат для парку завдав ураган у 2000 році. Він викорчував та поламав багато дерев.А кожне дерево має свою історію. Сумну чи радісну. Парк став невід’ємною частиною села, живою ілюстрацією його історії.


Сьогодення…

Сьогодні всі ми – кожен окремо і людство загалом – гостро відчули нерозривну єдність з природою,потребу в духовному єднанні з нею. Постійно зростаюча недостача спілкування з природою в умовах нашого існування змусили згадати, що людина – це не тільки вінець природи, але й просто жива істота, яка підлягає законам природи і мусить жити у згоді з нею, а не всупереч їй.

Створені з великими труднощами, сформовані людиною в союзі з природою естетично досконалі сади і парки заслуговують ще більшої уваги, поваги до майстерності їх творців і збереження в нових умовах. Ці об’єкти також займають важливе місце в цілеспрямованому формуванні сприятливого для людини навколишнього середовища, що являє собою важливу державну проблему, тісно пов’язану з вивченням і раціональним використанням як природних ресурсів, еталонами яких служать заповідники, так і садово-паркового фонду, що є основою організації відпочинку, оздоровлення і культурно - естетичного виховання  населення.

Сприймання саду чи парку потребує певних знань не тільки в галузізагальної історії, а й історії мистецтв, побуту, літератури,поезії, розуміння природи і архітектури. Тому витвори садово-паркового мистецтва                                   потребуютьне тільки дбайливого збереження,але й уважного вивчення.

 Музей садово-паркового мистецтва і культури, а також постійна підтримка парку в здоровому стані – найкращий спосіб збереження пам’яті про красу і розкіш зразків садово-паркового мистецтва, яке дарує нам незабутнє естетичне враження.

Тепер парк села Піддністряни оголошений парком - пам’яткою садово-паркового мистецтва місцевого значення «ПАРК ХІХ ст. », хоча сучасний стан парку ще не повністю відповідає його значенню та статусу.


Парк зазнав дуже багато змін. Галявина,де колись були клумби і бузок,засаджена фруктовими та іншими деревами малоцінних порід. Стихійно виникли в парку численні алеї та доріжки,що призводить до знищення трав’яногопокрову на значній площі.Колишня головна алея парку втрачена.

       Крім колишнього головного входу в парк виникло ще багато входів. Один з них –з дороги до пошти та сільради,які збудовано на території парку.

        Імовірно,що найбільше збереглася в своєму первісному вигляді частина парку(уголовина),що примикає до річки біля церкви. На цій ділянці досить хороший травяний покрив, відносно мало самосіву та нових насадок.

Та село вже тепер не залишається байдужим до парку. Зараз тут розміщений спортивний майданчик і сцена, на якій в теплі погожі дні жителі села проводять різні заходи та концерти. На місці зруйнованого палацу зараз стоїть ошатний навчально-виховний комплекс, який ніби дав друге життя парку. Парк повністю обгороджений парканом для захисту від тварин, які могли б зашкодити рослинам. Дієва реконструкція парку почалася в 2011 році.

І етап: Була проведена експертиза про видову приналежність та стан дерев у парку розміщених вздовж дороги до школи. На основі морфологічних ознак стовбура і крони, пагонів у безлистому стані і опалих листків із зазначених дерев, згідно літератури зроблено висновки: (нумерацію дерев проведено умовно від приміщення сільради до школи) дерево №2 належить до виду  клен-гостролистий, інші чотири( №1, 3-5) - до виду клен-явір. Названі види дерев є  широко розповсюдженими у місцевій флорі. Дерева клена-явора ростуть від часу створення парку. Клен гостролистий зявився із самосіву значно пізніше. Крони дерев уражені омелою білою. Стан кореневої системи дерев№2, №5 є незадовільним і створює загрозу для учнів, що проходять до школи. Інші дерева (№1, 3, 4)потребують догляду за кроною. Експертизу здійснено доцентом кафедри ботаніки канд. біологічних наук Шовганом А. Д.  Восени 2011 року було зрізано дерева №2, 5,аз дерев №1,3,4, знято омелу та зрізано, частково,сухі гілки.

Важливим завданням на сьогодні залишається проведення науковцями  експертизи всіх дерев, які знаходяться на території парку, видалення дерев, які вже пережили свій оптимально декоративний вік, досягли критичної вікової межі і практично втратили своє естетичне значення. Неповністю проведенні лікувально-профілактичні заходи щодо старих рідкісних дерев.

ІІ етап: 14 червня 2011 року проведено обстеження зелених насаджень парку та зроблено певні висновки:  Ведучими породами на території парку є: липа широколиста, ясен звичайний, платан, тополя біла, катальпа; а допоміжними є: граб звичайний, дуб звичайний, клен польовий, модрина, береза. Реконструкція парку передбачає проведення санітарної та охолоджуючої очистки парку,а також лікування дерев, формуваннясадово - паркової композиції, посадка дерев, чагарників та догляд за ними.

ІІІ етап:18 серпня 2011 року рішенням VIIсесії VIскликанняПіддністрянської  сільської ради  була затверджена «Програма проведення  спеціальних заходів, спрямованих на запобігання знищенню чи пошкодженню природних комплексівПіддністрянського«Парку -  пам’ятки садово-паркового мистецтва ХІХ ст. Жидачівського району». Майстром зеленого господарства Жидачівського МВУКГ п. Довганом Т.С. був складений план із зазначенням ділянок висадки нових насаджень.(схема 1)

Під час складення плану парку зверталася увага на біологічну цінність старих порід рідкісних дерев, збереження історичного вигляду, закладених ідеї, стилю пам’ятки.

      До благоустрою вдалося залучити наразі 50 тисяч гривень  із природоохоронного фонду Львівської ОДА. За ці кошти придбано і посаджено 160 саджанців дерев та чагарниківпридбаних  у ТзОВ «Проагро». Учні школи взяли активну участь у висадці дерев та чагарників ( 1 грудня 2011 року), а також в укритті пристовбурових ділянок від морозів.

 

  

Асортимент рослин, які були висаджені назазначених ділянках

1 ділянка

1.     Ялівець скельний -5 шт.

2.     Катальпа -2 шт. 

3.     Гортензія -3 шт.

4.     Спірея японська 4 шт.

2 ділянка

1.Бузок – 10 шт. д

2.Вейгела – 7 шт.

3 ділянка

1.Вяз малий – 2шт.д

  2.Тис середній – 1 шт.дх

     3.Спірея японська – 9 шт.ч

     4. Береза плакуча – 2 шт.д

     5. Жасмин садовий – 1шт.ч

     6. Сакура – 1шт.д

7.Керія – 2шт.ч

     8. Форзиція – 1шт.ч

4 ділянка

 1.Ялина колюча – 1шт.дх

2. Бук лісовий – 2 шт.д

3.Береза плакуча – 3 шт.д

4. Бузок – 1 шт.ч

5.Жасмин – 2 шт.ч

6. Форзиція – 4 шт.ч

7. Сакура – 1шт.д

5ділянка

1.Жасмин – 3шт.ч

2.Бузок – 2шт.ч

6 ділянка

1.Магнолія  (Ricki)– 5шт.д

2. Магнолія (HenryKern) – 3 шт.д

3.Вяз дрібний – 8 шт.д

4. Робінія – 1 шт.д

5. Кизил чоловічий – 1шт.

7 ділянка

1.     Яблуня(Red sehtine) – 2шт.д

2.     Сосна жовта – 2 шт.дх

8 ділянка

1.     Бук лісовий  (Tricolor) – 3шт.д

9 ділянка

1. Бук лісовий (Mix) – 1 шт.д

2. Сосна чорна – 3 шт.дх

3.     Дуб червоний – 1шт.д

10 ділянка

1. Клен американський (Kenli) -  3 шт.д

      2.Сакура – 1 шт.д

 

11 ділянка

1.     Клен американський (Flamingo) – 1шт.д

2.     Верба біла – 1шт.д

3.     Бузок – 1шт.ч

4.     Керія – 2 шт.ч

12 ділянка

1.     Верба біла – 1 шт.д

13ділянка

1.     Бук лісовий  (Purpurea)–9шт.д

14ділянка

1.Сосна чорна – 3 шт.дх

2. Клен гостролистий (Crimson)  - 4шт.д

15 Ділянка біля сільської ради

1. Жасмин – 4 шт.ч

2. Бузок – 1 шт.ч

3. Вейгела – 3шт.ч

4.Магнолія – 2 шт.д

 5. Сакура – 2 шт. д

6.Спірея - 14 шт.ч

7. Гортензія – 2 шт.ч

8. Форзиція – 1 шт.ч

9. Керія – 1шт.ч

Всього: 160 саджанців

 

Copyright MyCorp © 2024
Годинник
Форма входу
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Нове на форумі:
Пошук
ПОГОДА
Погода в Україні
Валюта
Информер - курс валют Украина
Календар
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Міні-чат
200
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Сьогодні тут були:
ХТО?

Будем вдячні за розміщення нашого лінку сайту села Піддністряни:




Всі права захищено, адміністрація сайту не несе відповідальність за дії користувачів та може не поділяти думки дописувачів.
Використання матеріалів з даного сайту, можливе, лише при умові розміщення гіперпосилання на ресурс://piddnistryany.at.ua